Elfogták a rendőrre lövő svájci nyugdíjas matematikust, olvasom. Az illető elbaridákozta magát, mert el akarták árverezni a házát, majd sikeresen megszökött a rendőrök elől. Ilyen hírek hallatán rögtön gyanakodni kezdek, hogy tényleg matematikus-e az illető. Lássuk hát, miféle matematikus is Peter Hans Kneubühl.
Van egy MathSciNet nevű adatbázis, ami szinte minden valaha megjelent matematikai publikációt tartalmaz. Kezdjük ott a keresést. A Kneubühl névre csupán három találatot kapunk, ebből is kettő nem igazán matematika, hanem egy fizikai (Helvetica Physica Acta) és egy kémiai folyóirat cikke. A harmadik egy tankönyv Oszcillációk és hullámok címmel, amit a recenzióban nagyon dícsérnek. A Google Scholar számos cikket ad ki Kneubühl néven, amik többnyire lézerekkel kapcsolatosak. A szerző ráadásul a tekintélyes ETH Zürich alkalmazottja. Úgy tűnik hát, nyomon vagyunk, ha nem is matematikus az illető, de legalább elméleti fizikus. Ekkor azonban észrevettem, hogy ez Fritz Kurt Kneubühl, nem pedig Peter Hans Kneubühl. Az sem lehetséges, hogy az újságok eltévesztették a keresztnevet, mert Fritz Kurt Kneubühl mintegy tíz éve elhunyt. Peter Hans Kneubühl matematikai munkásságáról semmilyen információt nem találtam, így az a sejtésem, hogy mégsem volt matematikus - a matematikusok nagy családfája is csak a másik Kneubühlt ismeri.
Annak ellenére, hogy Peter Hans valószínűleg mégsem volt matematikus, nem árt az óvatosság. Az önkormányzati választások közeledtével valamelyik párt igazán a zászlójára tűzhetné, hogy Több pénzt a nyugdíjas matematikusoknak!, nehogy valamelyikük olyan helyzetbe kerüljön, hogy esetleg elárverezzék a házát. Nem szeretnék egy olyan országban élni, ahol feldühödött nyugdíjas matematikusok randalíroznak.