Megtalálták a tökéletes kézfogás képletét, számol be az Index a főoldalon a tudományra kiéhezett közönségnek. Íme a nagyszerű képlet:
PH = √ (e2 + ve2)(d2) + (cg + dr)2 + π{(4<s>2)(4<p>2)}2+ (vi + t + te)2 + {(4<c>2)(4<du>2)}2
Ebben a posztban elárulom, hogyan és miért keletkeznek az ilyen idióta képletek.
Természetesen szó sincs arról, hogy igazi kutatók azon dolgoznának éjt-nappallá téve, hogy rájöjjenek a kézfogás képletére. Ezeket az álhíreket ugyanis PR-cégek gyártják és valójában reklámok. Jelen esetben a kézfogás képlete a Chevrolet cég reklámja, mint az eredeti sajtóközleményből világos, ahol minden ötödik mondat a Chevrolet nagyszerűségéről szól. Egyszerűen annyi történik, hogy sokkal olcsóbb generálni egy ilyen hírt egy meg nem történt kutatásról, mint megvenni ugyanennyi reklámfelületet. Lehet akármekkora baromság, az újságírók hasznos idiótaként fogják terjeszteni szanaszét a világban.
Angliában az ilyen álképletgeneráló reklám külön műfaj, mint itt a Bad Science blog gyűjteményében olvasható, van képlete a tökéletes viccnek, rugby-rúgásnak, pezsgőnyitásnak és teasüteménynek. Ezek mind különböző cégek bújtatott reklámjai voltak (Tesco, Marks and Spencer, stb.) A The Sun nevű angol bulvárlapban a dekoltázs szemérmetlenségének képletét Britney Spearsre alkalmazva a 0x70x(20x5+32)/75 = 123.2 mesteri számítást vezették le. Senkit nem zavart, hogy a baloldal meg van szorozva nullával.
A poszt elején található kézfogás-képlet persze nonszensz, és nem azért néz ki hülyén, mert elbénáztam, hanem már a BBC-n is így jelent meg. A legszebb, hogy bár az egyes változók értékei az 1-5-ös skálán mozognak, az egyik tag azért biztos, ami biztos alapon meg van szorova pi-vel is.
Miután megvan az álhír, már csak kell valakit találni, akinek a nevét oda lehet biggyeszteni, hogy valamennyire mégis valódi kutatásnak tűnjön. A PR-cégeknek erre is megvannak a módszereik, tudják, ki az, aki ilyesmire hajlandó egy kis pénzért, de olyan történetet is hallottam, amikor egyszerűen becsaptak egy naív egyetemi oktatót.
Mint az indexes kommentekből látszik, az emberek egy jó részének nem esik le, hogy ez egy vicc, így aztán az ilyen álkutatások közlése amellett, hogy nem szól semmiről és nem ad senkinek semmilyen hasznos információt, csak rombolja a tudomány hitelét. Örülnék, ha az index tudományos szerkesztője kicsit több igényességet mutatna.