A Természet Világa novemberi számában több matematikai cikket is olvashatunk. Lovász László, akit 60. születésnapja alkalmából köszöntöttek, elmeséli találkozásait az alkalmazott matematikával. A diákpályázatok között is van három matematikai tartalmú, melyek témái a német márka kódolása, Kalmár László, valamint Hanoi tornyai. Jánosi Imre írása pedig egy Rejtő Jenő regényeibe illő megtörtént esetet mesél el, amelyben a világ legnagyobb csukája címért folyó könyörtelen harcban egy matematikaprofesszort és a Banán Jimmy nevű gengsztert is bevetik.
A továbbiakban ezt a sztorit fogom röviden összefoglalni. Három évvel ezelőtt Douglas Arnold minnesotai matematikaprofesszor kapott egy levelet, amelyben egy vitás kérdés eldöntésére kérték. Mint kiderült, az Amerikai Nemzeti Édesvízi Horgász Hírességek Csarnoka és a Csuka Világrekord Szövetség között nézeteltérés támadt, hogy kit illet a legnagyobb kifogott csuka világrekordi címe (pontosabban a muskie nevű csukafajról van szó). A kérdés konkrétan az, mekkora volt a fényképen látható, 1949-ben fogott csuka a valóságban. Az alul látható ábra szemlélteti a helyzet geometriáját. Nyilvánvaló, hogy a csuka mérete nem határozható meg anélkül, hogy tudnánk a kamera távolságát. Közelről fényképezve a csuka sokkal nagyobbnak látszik. Felső becslést persze könnyen adhatunk, hiszen a hal nem látszódhat kisebbnek a valódi méreténél. Nagyobbnak viszont igen, ami azt jelenti, hogy valójában sokkal kisebb is lehet, mint amekkorának látszik. Ehhez persze nem kell matematikaprofesszornak lenni, de nyilván az egyik oldal a tudomány tekintélyével igyekezett alátámasztani az álláspontját.
Arnold válaszában leírta, hogy a kép alapján és a horgász magasságának ismeretében csak annyit lehet mondani, hogy a csuka nem nagyobb, mint 160 cm, de akár jóval kisebb is lehet. Az összegző véleményt az egyik oldal teljesen kiforgatta, persze ezt a másik oldal nem fogadta el és kíméletlen küzdelem indult a különböző bizottságokban és kuratóriumokban, hogy hiteles-e a rekord. Tisztviselők mondtak le, szabályokat módosítottak, közleményeket adtak ki, új bizottságokat akartak felállítani és így tovább. Közben jelentkezett egy tanú, aki azt állította, hogy az ominózus csukát nem is a fényképen látható ember fogta, hanem a Galamb néven elhíresült chicagoi maffiózó, aki azért nem a saját nevén jegyeztette be a rekordot, mert éppen körözés alatt állt. Ezt a verziót a hal fejében talált pisztolygolyókról készült feljegyzés, valamint Galamb egyori jobbkeze, alias Banán Jimmy, a gengszter beszámolója is alátámasztja. Akit részletesebben érdekel ennek a szövevényes ügynek a története, az elolvashatja Jánosi Imre cikkében, vagy Arnold professzor honlapján. Az alábbi fényképeken pedig Arnold professzor demonstrálja, hogyan csalhat a fénykép egy ügyes beállítással.