Szemerédi Endre 70. születésnapja alkalmából nagyszabású nemzetközi matematikai konferenciát rendeznek az MTA Rényi Intézet és a Bolyai Társulat szervezésében augusztus 2-a és 6-a között. A kombinatorika, a számelmélet és a számításelmélet számos világhírű tudósa tart majd előadást, mint például a matematika Mozartjának is nevezett Terence Tao. A konferenciával egyidejűleg képzőművészeti kiállítás lesz "Művészet a matematikusok világában" címmel a B55 Kortárs Galériában.
A matematika egyik klasszikus problémája a számtani sorozatok tanulmányozása. A számtani sorozat egész számok egy olyan megadott hosszúságú sorozata, ahol a számok egymástól egyenlő távolságra vannak. Például, a 3, 5, 7 egy 3 hosszúságú (azaz 3 tagból álló) számtani sorozat, ahol a számok távolsága 2; a 109, 219, 329, 439, 549 egy 5 hosszúságú (azaz 5 tagból álló) számtani sorozat, ahol a számok távolsága 110.
Szemerédi Endre híres tételében, 1975-ben, azt mutatta meg, hogy bármely pozitív sűrűségű végtelen számhalmaz tartalmaz számtani sorozatot, méghozzá bármilyen hosszút. A pozitív sűrűségű kifejezés azt jelenti, hogy megfelően nagy n-re az {1,2,3,...n} számoknak egy meghatározott százaléka mindig benne van a halmazban. E számelméleti tétel bizonyításához a kombinatorika, ezen belül is a gráfelmélet eszközeit használta. Terence Tao és Ben Green Szemerédi eredményeire támaszkodva bizonyították azt a híres eredményt, amely szerint a prímszámok sorozata tartalmaz tetszőlegesen hosszú számtani sorozatot - annak ellenére, hogy a prímszámok halmaza nem pozitív sűrűségű, mert minél nagyobb számokat nézünk, annál ritkábban találunk köztük prímeket.
A konferenciával párhuzamosan zajlik a Math Art - Művészet a matematikusok világában című kiállítás is, ahol híres matematikusok művészeti alkotásait valamint nem-matematikus művészek matematikához kötődő munkáit lehet megtekinteni.
Klikk a képekre a nagyméretű változatért.